Březen 2010

F1 začala dvojnásobným triumfem Ferrari, Schumacher byl šestý

14. března 2010 v 18:22

F1 začala dvojnásobným triumfem Ferrari, Schumacher byl šestý

Mistrovství vozů formule 1 odstartovalo v neděli dvojnásobným úspěchem vozů Ferrari. Při svém debutu v italském týmu vyhrál zahajovací Velkou cenu Bahrajnu bývalý dvojnásobný šampion Španěl Fernando Alonso suverénně před před stájovým kolegou Brazilcem Felipem Massou.


Třetí dnes skončil Brit Lewis Hamilton z McLarenu. Sedminásobný mistr světa Němec Michael Schumacher dojel při svém návratu do formule 1 s vozem Mercedes šestý, následován obhájcem titulu Britem Jensonem Buttonem.
"Dopadlo to dobře, líp to asi nešlo. Tady se nedá předjíždět, a tomu jsme museli podřídit strategii," uvedla jednačtyřicetiletá legenda, která se vrátila do formule 1 po 1239 dnech odpočinku.

Vítězná radost Fernanda Alonsa na stupních vítězů v Bahrajnu.

Fernando Alonso v čele Velké ceny Bahrajnu. Vzadu druhý pilot Ferrari Felipe Massa a Sebastian Vettel s vozem Red Bull.

Fernando Alonso projíždí cílem Velké ceny Bahrajnu.

Bauer: I když zlato už nikdy nezískám, stydět se nebudu

1. března 2010 v 19:29 Zimní olympijské hry 2010

Padesátikilometrová trať v závěrečný den olympijských her ve Vancouveru měla být pro českého běžce na lyžích Lukáše Bauera velkou zbraní. Z očekávaného útoku na zlatou medaili ale nakonec sešlo, Bauer se musel spokojit s dvanáctým místem. O zklamání se ale prý nedá mluvit. "Mluvilo se o medaili, ale bylo jasné, že nejsem jediný favorit. Patnáct lidí šlo do finiše a bohužel už nebyly síly. Dvanácté místo je super."

1. 3. 2010 08:00 - 28. 2. 2010 23:13 Aktualizováno
Chtěl jste v maratónském závodu znovu bojovat o medaili, nakonec jste se musel smířit s dvanáctým místem. Bude trvat dlouho, než to přebolí?
Nemá co přebolet. Mluvilo se o medaili, ale bylo jasné, že nejsem jediný favorit. Patnáct lidí šlo do finiše a bohužel už nebyly síly. Dvanácté místo je super.
Během olympiády jste ukázal skvělou formu, čím to, že ve finále síly chyběly?
Jednou jsem spadl, dvakrát jsem byl na hraně pádu a musel jsem dojíždět a propracovávat se skupinou. Nebylo to jednoduché. Také musím i připustit, že byl program her hodně náročný. Držím si formu od Tour de Ski, což je docela dlouhá doba a je možné, že mi začíná lehce docházet. Ale třeba Northug toho absolvoval víc a stejně si dojel pro zlato.

Co říkáte na další fenomenální finiš norského závodníka?

Před závodem jsme se špičkovali na tréninku, říkal jsem mu, že se těším, až se za mnou poveze. A že při finále Tour de Ski jel pořád za mnou a že mi to vyhovovalo. On tady zavádí takovou slovní válku, tak se mu to snažím vracet. Musím se před ale ním sklonit. Po nepovedeném začátku na něj byl obrovský tlak. On ale potvrdil, že je pan lyžař a že vede Světový pohár spravedlivě.

Jak se vám zamlouvala olympijská premiéra přezouvání lyží?

Tvrdím, že výměna lyží je svým způsobem blbost. Ničí se tím kouzlo lyžování. Mazání k běhu patří, stejně jako to, že favorit dostane špatné lyže. Je to jednoznačná podpora silných týmů, které mají hodně lidí. Takhle si favorit po deseti kilometrech vezme nové, perfektně připravené lyže a jede. Ale ať se mi to líbí nebo ne, musím s tím počítat.

Zlatou tečku jste ve Whistleru neudělal. Sepíšete v Soči podobný příběh jako Kateřina Neumannová?

Upřímně řečeno, mě moc nezajímá, jaký příběh Katka napsala. Já se k ní v žádném případě nehodlám dotahovat. Závodím v jiné kategorii a s jinými závodníky. Je spousta běžců, kteří nemají medaili z olympiády, a přesto mohou hodnotit svou kariéru úspěšně. I kdybych olympijské zlato v životě nevyhrál, tak se stydět nebudu. Sport je také o něčem jiném, než o zlatých medailích.

Český běžec Lukáš Bauer v cíli závodu na 50 kilometrů.

Záhrobská přivezla domů medaili a chystá se na další závody

1. března 2010 v 19:27 Zimní olympijské hry 2010

První česká olympijská medaile z Vancouveru je doma. Po více než třicetihodinovém únavném letu přivezla do Prahy bronz slalomářka Šárka Záhrobská. Sezona pro ni však nekončí, hned v pondělí odjede na další dvoutýdenní závodní a tréninkovou anabázi. Ve švýcarské Crans Montaně absolvuje za týden kombinaci a v německém Garmisch-Partenkirchenu ji pak čeká finále Světového poháru ve slalomu. V něm chce uspět.

28. 2. 2010 18:49
PRAHA
Hned po prvním olympijském medailovém úspěchu prožila Záhrobská pořádný shon. Povinnosti, rychlé půlhodinové balení, malá oslava a cesta na letiště. Vydechnout si trochu mohla v Mnichově, kde kvůli zpoždění nestihla přípoj. "Jsem hrozně ráda, že jsem po měsíci doma," řekla. Přesně tak dlouho trvala její olympijská mise i s tréninkem před hrami v nedaleké Nakisce. Sezona tím pro ni ale nekončí. "Chci se zkoncentrovat, abych ještě v závěru ukázala co nejlepší výsledky," prohlásila.
Sebrat zbytky fyzických i psychických sil není snadné. "Sjezdaři to tak mají," pokrčila rameny. Na oslavy není čas, počkají prý na konec sezóny. "Máme to tak nastavené, až na konci března," uvedla pětadvacetiletá lyžařka. Chce se připravit, aby zvládla nástrahy devítihodinového časového posunu, přípravu na další závody a vyvarovala se v únavě případného zranění. "Na konci sezóny se to lyžařům stává," řekla. Čekají ji už však jen dva závody. "Ostatní to budou mít horší," prohlásila.
Příští týden má naplánovány tréninky sjezdu do kombinace, potom páteční závod a přesun na trénink a na finále v Ga-Pa. "Chci to vydržet až do konce. Zatím není ta únava tak veliká, abych ztrácela motivaci, docela se na ty hory těším," překvapila. Mohla by využít toho, že jsou soupeřky už na konci roku po olympiádě unavení a bez motivace. "Z toho se dá něco vytěžit, ta medaile mě nakopla," věří v další úspěch.

Těší se na hody od maminky

Vedle medaile si přivezla z Kanady pár dárků pro nejbližší z Nakisky, z Vancouveru už stihla jen poslat pohledy. "Talismany nevezu, potřebovala bych na to další tašku," usmívala se. Cenný kov ale bude mít své významné místo doma. "Ještě nevím, kam ji dám, je hrozně obrovská," podívala se na půlkilogramovou medaili, která je mnohokrát větší než klasická vločka z MS, které má Záhrobská doma ve všech třech barvách.
Věří si po úspěchu ve Vancouveru i do dalších sezón. Ve slalomu prý potřebuje už jen krůček k tomu, aby ve Světovém poháru sahala po malém Křišťálovém glóbu. "Víc dynamiky, techniku mám dobrou," uvedla. I v obřím slalomu věří ve zlepšení, i když se jí vůbec nedařil. "Jezdím ho špatně. Ta obřáková kostka byla špatně složená, teď už jsem ji rozebrala, ale ještě nesložila správně zpátky. Vím přesně, co tomu chybí," řekla.
Na letišti ji vyzvedla maminka, s níž stráví dnešní večer. "Určitě uvařila bifteky ze svíčkové," prozradila. "Ještě mi to neřekla, ale určitě i něco upekla," těšila se na hody.

Lyžařka Šárka Záhrobská přiletěla poslední únorový den na pražské letiště Ruzyně s bronzovou medailí ze ZOH v Kanadě.

Olympijský hokejový turnaj ovládla domácí Kanada, v prodloužení rozhodl Crosby

1. března 2010 v 19:11 Zimní olympijské hry 2010

Hokejový turnaj olympijských her ve Vancouveru ovládla domácí Kanada. Výběr Javorových listů ve dramatickém finálovém utkání porazil Spojené státy americké 3:2 po prodloužení. Američané sice 25 vteřin před koncem základní hrací doby poslali duel do prodloužení, v něm ale v čase 67:40 rozhodl Sidney Crosby. Kanaďanům se tak na olympiádě podařilo triumfovat poosmé v historii. Bronz putuje do Finska.

28. 2. 2010 21:00 - 1. 3. 2010 00:24 Aktualizováno VANCOUVER/PRAHA
Zápas začal aktivně z obou stran, nebezpečnější příležitosti ovšem přišly až v druhé desetiminutovce úvodního dějství. Nejdřív se zapotil kanadský brankář Luango, po akci Browna, nerozhodný stav ale vydržel i proto, že z brankové čáry uklidil kotouč do bezpečí zadák Keith.

Hokejisté Kanady se radují z vítězství na olympijském turnaji
Američan Ryan Callahan (v modrém) vráží na mantinel Kanaďana Brenta Seabrooka.
Američan Zach Parise vyrovnává 25 sekund před koncem třetí třetiny zápasu s Kanadou na 2:2.
Kanadští hokejisté se radují z branky Sidneyho Crosbyho (uprostřed), která jim zajistila olympijský triumf.
Zklamaní američtí hokejisté